Raviratojen omistajavastaavat

Kysy_hevosenomistamisesta_banneri
Suomen raviradoilla palvelevat omistajavastaavat opastavat hevosenomistamiseen liittyvissä kysymyksissä sekä nykyisiä että tulevia hevosenomistajia. Jos etsit kimppaosuutta tai hevosta itsellesi tai sinulla on kysymyksiä hevosenomistamiseen liittyen, voit olla yhteydessä raviratojen omistajavastaaviin.

Omistajavastaavan tehtäviin kuuluu mm.

  • Tiedottaa radan vaikutusalueen myytävistä kimppaosuuksista tai hevosista
  • Ideoida ja toteuttaa yhdessä radan ja valmentajien kanssa hevosenomistajille suunnattuja palveluita ja erilaisia hevosenomistamisen muotoja
  • Neuvoa omistajanvaihdoksiin, hallintaoikeuden siirtoihin, hevoskauppaan ja sopimuksiin liittyvissä asioissa
  • Aktivoida yhteistyötä radan, hevosjalostusliiton ja SHKL:n paikallisyhdistyksen kanssa neuvonnan, erilaisten teemaravien, muiden tapahtumien tai tempausten muodossa

Hevosenomistajavastaava-toimintamalli on syntynyt raviratojen, hevosjalostusliittojen, Suomen Hippoksen ja Suomen Hevosenomistajien keskusliiton yhteistyönä. Toimintamallin tavoitteena on kehittää hevosenomistajille suunnattua palvelutarjontaa ja neuvontaa sekä tehdä ravihevosen omistajaksi ryhtymisestä entistä helpompaa. Toimintamalli on otettu käyttöön kesäkuussa 2016.

Omistajavastaavat

Forssa
Elina Hirvonen, puh. 050 3018 258, elina.hirvonen@pilvenmaki.fi, lisätietoja 

Kajaani
Kirsi Mikkonen, puh. 044 361 7193, kainuunhevosjalostusliitto@gmail.com, lisätietoja

Kaustinen 
Helena Balac, puh. 0400 365 395, helena.balac@kaustisenravit.fi, lisätietoja

Kouvola
Minni Majoniemi, puh. 040 535 0338, minni.majoniemi@gmail.com, lisätietoja

Kuopio
Hannu Ala-Korpi, puh. 0440-375 363, hannu.ala-korpi@kuopionravirata.fi

Lappeenranta

Mikkeli
Outi Ruottinen, puh. 044 791 0600, outi.ruottinen@mikkelinravirata.fi, lisätietoja

Oulu/Ylivieska
Minna Kuusisto, puh. 0500 241 047, minnakuu74@gmail.com

Pori

Hanna Heinonen, puh. 044 331 3018, hanna.heinonen@porinravit.fi, lisätietoja

Teivo
Mirva Niinivaara ja Jouni Lindman, omistajavastaava@teivo.fi

Tornio
Markus Keskimaunu, puh. 040 588 7378, info@laivakangas.fi

Turku
Virpi Ylitalo, puh. 040 7473 432, virpi.ylitalo@turunhippos.fi

Vermo
Virpi Järveläinen, puh. 09 3488 3204, virpi.jarvelainen@vermo.fi, lisätietoja

www.raviliiga.fi