Raviratojen omistajavastaavat

Kysy_hevosenomistamisesta_banneri
Suomen raviradoilla palvelevat jatkossa hevosenomistajavastaavat. Toimintamallin tavoitteena on kehittää hevosenomistajille suunnattua palvelutarjontaa ja neuvontaa sekä tehdä ravihevosen omistajaksi ryhtymisestä entistä helpompaa. Omistajavastaavat opastavat hevosenomistamiseen liittyvissä kysymyksissä sekä nykyisiä että uusia, potentiaalisia hevosenomistajia.
Omistajavastaavan tehtäviin kuuluu mm.

  • Tiedottaa radan vaikutusalueen myytävistä kimppaosuuksista tai hevosista
  • Ideoida ja toteuttaa yhdessä radan ja valmentajien kanssa hevosenomistajille suunnattuja palveluita ja erilaisia hevosenomistamisen muotoja
  • Neuvoa omistajanvaihdoksiin, hallintaoikeuden siirtoihin, hevoskauppaan ja sopimuksiin liittyvissä asioissa
  • Aktivoida yhteistyötä radan, hevosjalostusliiton ja SHKL:n paikallisyhdistyksen kanssa neuvonnan, erilaisten teemaravien, muiden tapahtumien tai tempausten muodossa

Hevosenomistajavastaava-toimintamalli on syntynyt raviratojen, hevosjalostusliittojen, Suomen Hippoksen ja Suomen Hevosenomistajien keskusliiton yhteistyönä. Toimintamalli on otettu käyttöön kesäkuussa 2016.

Omistajavastaavat

Forssa
Elina Hirvonen puh. 010 422 1490, elina.hirvonen@pilvenmaki.fi Lisätietoja 

Kajaani
Kirsi Mikkonen puh. 044 361 7193, kainuunhevosjalostusliitto@gmail.com Lisätietoja

Kaustinen 
Helena Balac puh. 0400 365 395, helena.balac@kaustisenravit.fi Lisätietoja

Kouvola
Minni Majoniemi minni.majoniemi@gmail.com Lisätietoja

Kuopio
Hannu Ala-Korpi puh. 0440-375 363, hannu.ala-korpi@kuopionravirata.fi

Lappeenranta
Pekka Viskari lappee.raviliiga@gmail.com

Mikkeli
Outi Ruottinen puh. 044 791 0600, outi.ruottinen@mikkelinravirata.fi Lisätietoja

Oulu/Ylivieska
Minna Kuusisto puh. 0500 241 047, minnakuu74@gmail.com

Teivo
Mirva Niinivaara ja Jouni Lindman omistajavastaava@teivo.fi

Tornio
Markus Keskimaunu puh. 040 5887378, info@laivakangas.fi

Turku
Virpi Ylitalo puh. 040 7473 432, virpi.ylitalo@turunhippos.fi Lisätietoja

Vermo
Virpi Järveläinen puh. 09 3488 3204, virpi.jarvelainen@vermo.fi

www.hevosenomistaja.fi
www.raviliiga.fi